Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego

w Iwkowej

Krzyż powstańców styczniowych na Piekarskiej Górze


Piekarska Góra to nowe miejsce na religijno-patriotyczno-turystycznej mapie parafii. Jego inicjatorem jest Ks. Bp. Wiktor Skworc. Biskup pierwszy przy różnych okazjach zgłaszał proboszczowi i wójtowi sprawę krzyża, pochylonego i zniszczonego, stojącego na szlaku, przy granicy Iwkowej, Lipnicy i Rajbrotu. To krzyż powstańców styczniowych, stojący tu od 1864 roku. Temat podjęli kombatanci, parafie, gminy i szkoły.

3 maja 2010 roku odbyła się przy odnowionym krzyżu wielka, patriotyczna uroczystość. Ks. Biskup Ordynariusz, w towarzystwie kapłanów z okolicznych parafii odprawił Mszę św., poświęcił krzyż, zachęcił w homilii, aby to miejsce było celem wędrówek i modlitwy. I jest. Odtąd, mimo niesprzyjającej pogody kontynuujemy w tym miejscu patriotyczne nabożeństwa. Mieszkańcy Nagórza zbudowali altankę. Piekarska Góra staje się miejscem ważnym i odwiedzanym, łączącym sąsiednie miejscowości i parafie.

Ks. Biskup Wiktor po uroczystości napisał:
”Ze wzruszeniem wspominam uroczystości, które miały miejsce 3 maja br. na Górze Piekarskiej. Odnowienie Krzyża powstańców styczniowych było moim pragnieniem, ilekroć przemierzałem zielonym szlakiem drogę z Tymowej do Rajbrotu. Cieszę się, że podczas Mszy św. w intencji Ojczyzny ów Krzyż został poświęcony i przypomniany lokalnej społeczności oraz tym, którzy spotkają go na turystycznym szlaku. /.../ Krzyż Chrystusa jest dla nas znakiem, którego mamy bronić w przestrzeni publicznej poprzez osobiste świadectwo wiary i miłości. Do dawania świadectwa o Ukrzyżowanej Miłości, wyrażanego w konkretnych czynach chrześcijańskiego miłosierdzia zachęcam wszystkich. A na trud dźwigania własnych krzyży udzielam /.../ pasterskiego błogosławieństwa”.