Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego

w Iwkowej

Kościół parafialny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego


11 lipca 1952 roku, podczas prac przy polichromii, spłonął drewniany, zabytkowy kościół parafialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża św. Staraniem ówczesnego proboszcza ks. Jana Piechoty, Komitetu Budowy i wielu ludzi dobrej woli, rok później, 30 czerwca 1953 roku rozpoczęto budowę obecnej świątyni. Autorem projektu był krakowski architekt, inż. Roman Łomnicki. W najtrudniejszych dla Kościoła latach stalinowskich, w ciągu trzech lat powstał nowy kościół. Konsekrował go 21 października 1956 roku Ks. Bp. Karol Pękala, sufragan tarnowski. Wystrój wnętrza /polichromia i sprzęty/ zaprojektowali krakowscy artyści Jarosław Sowiński i Włodzimierz Kuntz. Najcenniejszą pamiątką po starym kościele jest uratowany z pożaru XVII-wieczny Obraz Matki Bożej, Królowej Nieba i Ziemi, Pani Iwkowskiej i opalony krzyż misyjny, znajdujący się w przedsionku kościoła.

Kościół parafialny wymaga ciągłej troski. W 1995 roku zostały zamontowane piękne witraże, zaprojektowane i wykonane przez Józefa Furdynę z Krakowa. Fundował je inż. Andrzej Duda. W roku Jubileuszowym 2000, zostało przebudowane i dostosowane do potrzeb liturgii prezbiterium kościoła, według projektu ks. Tadeusza Furdyny, brata Józefa. W następnych latach prowadzone były prace przy wymianie instalacji, odnowie polichromii, ogrzewaniu itp.

Świątynia jest świadectwem wiary parafian. Jest domem Bożym, ale i domem Rodziny miejscowego Kościoła. Jeśli jest zadbana i wypełniona, to znaczy, że Kościół jest żywy, a mieszkańcy przygotowani do zamieszkania w Domu Ojca, w niebie.

Zdjęcia wnętrza świątyni do obejrzenia w galerii.