Akcja Katolicka

Terminu „Akcja Katolicka” po raz pierwszy użył papież Pius X w 1903 roku, ale formalnie działalność stowarzyszenia katolików świeckich zapoczątkował papież Pius XI w 1922 roku.

W Polsce została założona w 1930 roku. Patronem został św. Wojciech, a świętem patronalnym Uroczystość Chrystusa Króla. Po II wojnie władze komunistyczne zakazały jej działalności. O wznowienie „Akcji Katolickiej” w Polsce upomniał się Ojciec św. Jan Paweł II w 1993 roku. Została ona na nowo erygowana w 1995r., działalność rozpoczęła rok później. W tym samym roku /1996/ w diecezji tarnowskiej przywrócił jej działalność Biskup Józef Życiński. Aktualnie w diecezji tarnowskiej Akcja Katolicka działa w 182 parafiach.

W naszej parafii została założona w 1999 roku. Prezesem Parafialnego Oddziału w Iwkowej jest obecnie pani mgr Iwona Zapiór. Spotkania miesięczne odbywają się 19. dnia każdego miesiąca. Akcję Katolicką tworzą świeccy katolicy, świadomi swego miejsca i swojej roli w Kościele. Stowarzyszenie nie jest zamkniętą grupą. Zapraszamy wszystkich, także młodych parafian, którzy chcą pogłębić się duchowo i coś dobrego dla Boga i ludzi robić.

W niedzielę 4 czerwca do Sanktuarium w Tarnowie przybyły rzesze pielgrzymów aby wziąć udział w uroczystej sumie, podczas której Biskup Tarnowski Andrzej Jeż dokonał koronacji figury Matki Bożej Fatimskiej.
Mszy św. przewodniczył ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, który przekazał dar w postaci złotego różańca z kości słoniowej, należący do św. Jana Pawła II. W homilii ks. Kardynał mówił m.in. -Królowej należy się korona. -Korona dla Matki Bożej została zrobiona z kosztowności przyniesionych przez parafian, jako wyraz wdzięczności, szacunku i uwielbienia dla Maryi.

Wydarzenia ogólnodiecezjalne Akcji Katolickiej na rok 2017

1. Rekolekcje wielkopostne dla członków Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej: 3-5.03.2017r. (piątek-niedziela) – Dom Rekolekcyjny w Ciężkowicach.
  2. Warsztaty medialne dla liderów ruchów i stowarzyszeń katolickich diecezji tarnowskiej – 11. 03. 2017 r. (sobota), Wyższe Seminarium Duchowne, Tarnów.
  3. Uroczystość św. Wojciecha, Patrona Polski i Patrona Akcji Katolickiej w Polsce: 24. 04. 2016r. (poniedziałek). Diecezjalne obchody: Brzesko, godz.18.00 - Msza św. w kościele p.w. Miłosierdzia Bożego, procesja z relikwiami do kościoła p.w. św. Jakuba.
  4. Promocja albumu p.t. „Idźcie i głoście. Ambony Diecezji Tarnowskiej.” 17.03.2017 r. (piątek), Wyższe Seminarium Duchowne, Tarnów, godz. 10.00.
  5. Koronacja figury Fatimskiej Pani, Tarnów, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej 4.06.2017r. (niedziela).
  6. Ogólnopolska pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę - Częstochowa, 10.06.2017r. (sobota).
  7. Udział Akcji Katolickiej w Wielkim Odpuście Tuchowskim – 3.07.2017 r. (poniedziałek).
  8. Pielgrzymka Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej do Fatimy w 100-lecie objawień – 22.06–2.07.2017r.
  9. Międzydiecezjalne spotkanie modlitewno - edukacyjne Akcji Katolickiej, Kraków, Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta, 16.09.2017r. (sobota), Temat: Granice wolności w sztuce – refleksje nad powołaniem artysty na kanwie „Listu do artystów” Jana Pawła II.
  10. Koronka na ulicach miast świata - włączenie się AK w międzynarodową inicjatywę – 28. 09. 2017r. (czwartek).
  11. IX Forum Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, Tarnów, 30.09.2017r. (sobota).
  12. Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny, Grybów – 8.10.2017r. (Dzień Papieski)
  13. Pielgrzymka Akcji Katolickiej do bazyliki katedralnej w Tarnowie w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata 26.11.2017r. - święto patronalne Akcji Katolickiej.
  14. Otwarcie V Synodu Diecezji Tarnowskiej.
  15. Modlitwa za Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i parlamentarzystów.